13 savaitė. Tavo vaikas jau šypsosi

14 savaitė. Jei ant pilvo išryškėja tamsi linija, ją sumažins geležies turintis maistas

15 savaitė. Daugumai nėščiųjų tam tikri kvapai ir skoniai pradeda kelti šleikštulį

16 savaitė. Jei pilve jauti "drugelius" – tai kūdikis spardo gimdos sienelę

Ką svarbu žinoti apie ketvirtąjį nėštumo mėnesį?

Dabar pilve jau prasidėjo tikras judėjimas. Nervų pluoštai vaisiaus kūne jau išsiraizgę tiek, kad jis gali sukiotis, plūduriuoti ir netgi verstis kūlversčio.

Vietos jis turi dar daug ir išdykaudamas tik švelniai tepaliečia gimdos sienelę. Tačiau kai kurios mamos jaučia tuos judesius - jau apie 15-ąją savaitę. Po tvirtai užmerktais vokais jau krusteli mažylio akių obuoliai.

Vaikas jūsų pilve yra saugus ir aprūpinamas visomis reikalingomis medžiagomis. Nuo pat pradžios būsimos mamos ir vaikelio kraujotakos atskiros - jų kraujas nesimaišo. Mat labai smulkiose kraujagyslėse, esančiose placentos sienelės vaiko pusėje, trys ląstelių sluoksniai užkerta kelią tiesioginiam kraujo kontaktui. Ši membrana vadinama placentos barjeru. Ji praleidžia maisto medžiagų bei deguonies molekules, bet sulaiko daug vaisiui kenksmingų medžiagų.

Tačiau placentos barjeras patikimai apsaugo tik nuo medžiagų, kurios žmonijai pažįstamos jau nuo seno. Pavyzdžiui, tam tikrų medikamentų sudedamųjų dalių ši membrana nesulaiko. Užtat visad labai svarbu, išsiaiškinti ar preparatas, kurį ketinate vartoti, nekenksmingas nėščiajai. Beje, placenta labai jautriai reaguoja į nikotiną. Smulkučiai kraujagyslių atsišakojimai nuo nikotino (laikinai) tarsi užveržiami - mažylis gauna mažiau „oro". Tad būsimoms mamoms tikrai vertėtų atsisakyti rūkymo. Užtat viskas, kas verčia giliai kvėpuoti - sportas, lipimas laiptais, energingas ėjimas - veikia žmogutį kaip tikra treniruotė.

Dabar vaikučiui tereikia tik augti ir treniruotis gyvenimui užgimus. Pavyzdžiui, lavinti jusles. Pirmoji prabunda skonio juslė. Dvidešimtąją nėštumo savaitę žmogučio burnoje skonio svogūnėlių dešimt kartų daugiau nei užgimusio. Jam patinka viskas, kas saldu. Mokslininkų stebėjimais mažyliais įsčiose itin noriai geria vaisiaus vandenis, kai šis praturtintas cukraus tirpalu.

Ketvirtojo mėnesio pabaigoje jūsų mažylio ūgis 16 cm, jis sveria apie 250 g.